FGA:n Mestaruuskilpailut


YHDISTYKSEN KIERTOPALKINNOT
Miehet
- Scr., lahjoittanut KESKO v. -90
- Hcp., lahjoittanut Tawast Golf v. -94
Naiset
- Scr., lahjoittanut Vesi-Heikki Ky v.- 97 (Pelattu vain kerran, pokaali on Lepaalla)
- Hcp., lahjoittanut Evesko Oy v. -97
Joukkue
- Pokaali otettu käyttöön v. -95


Yleistä
- Yhteensä kisattu 29 kertaa.
- Useammin kuin kerran on käyty: Paltamo, Nokia, Oulu, Kytäjä, Tahko (Old Course) ja tänä vuonna lisäksi tulee Imatra.


1990       Paltamo                        Miehet scr.                              Kai Lehtosaari, VaG


1991        Kerigolf                        Miehet scr.                               Jorma Eriksson, NGCC


1994       Tawast Golf                  Miehet scr.                               Markus Haapanen, SHG
                                                      Miehet hcp.                             Heikki Piispala, HimG


1995        Laukaa                        Miehet scr.                                Markku Ojala, WGCC
                                                    Miehet hcp.                               Henri Salin, VGS
                                             Joukkue (Greensome, hcp.)           Keimola Golf: Hänninen/Salin


1996       Katinkulta                 Miehet scr.                                  Harri Teittinen, JG
                                                   Miehet hcp.                                Markku Auno, MLGK
               Paltamo          Joukkue (Greensome, scr.)                  Harjattula Golf: Laine/Lehto


1997     Ahvenanmaa             Miehet scr.                                   Jukka Huuska, AG
                                                  Miehet hcp.                                 Jarmo Mäki-Uuro, TawG
                                                  Naiset scr.                                   Anu Renko, VaG
                                                  Naiset hcp.                                  Tuula Töyrylä, ViGS
                                         Joukkue (Lyöntipeli, scr.)                   Vaasan Golf: Granberg/Österblad


1998     Kuusankoski             Miehet scr.                                    Jukka Huuska, AG
                                                Miehet hcp.                                   Toni Peltovako, ViGS
                                                Naiset hcp.                                     Johanna Numminen, VGS
                                           Joukkue (Greensome, hcp.)             Messilä 2: Silvennoinen/Pihkola


1999      Nordcenter              Miehet scr.                                   Sami Lahti, AG
                                                Miehet hcp.                                  Esa Laaksonen, HGK
                                                Naiset hcp.                                   Tuula Töyrylä, ViGS
                                          Joukkue (Greensome, hcp.)             Kymen Golf: Keronen/Korttila


2000      Ruuhikoski             Miehet scr.                                     Sami Lahti, AG
                                                Miehet hcp.                                    Petri Mykkänen, KG
                                                Naiset hcp.                                     Marja-Liisa Galvin, VGS
                Vaasa              Joukkue (Greensome, hcp.)                Hyvigolf: Eskola/Rautaruoho


2001       Oulu                       Miehet scr.                                      Janne Anttonen, OGK
                                              Miehet hcp.                                     Jussi Vatanen, ViGS
                                              Naiset hcp.                                      Tuula Töyrylä, ViGS
               Tornio            Joukkue (Greensome, hcp.)                  HGK: Laaksonen/Heikkinen


2002      Talma                    Miehet scr.                                       Sami Lahti, AG
                                             Miehet hcp.                                       Esa Laine, MGS
                                             Naiset hcp.                                        Johanna Numminen, VGS
              Vuosaari         Joukkue (Greensome, hcp.)                  St Laurence: Salo/Lindberg


2003     Tarinaharju          Miehet scr.                                       Lasse Karikoski, TawG
                                             Miehet hcp.                                      Mika Kontra, IG
                                             Naiset hcp.                                       Marja-Liisa Galvin, VGS
               Tahko             Joukkue (Greensome, hcp.)                 HGK: Laiho/Laaksonen


2004      Lakeside               Miehet scr.                                       Kjell Österblad, VaG
                                             Miehet hcp.                                      Raimo Ruohola, GG
                                             Naiset hcp.                                       Marja-Liisa Galvin, VGS
               Nokia             Joukkue (Greensome, hcp.)                  Keimola Golf: Numminen/Hänninen


2005      Masku                  Miehet scr.                                        Juha Pesonen, OGS
                                            Miehet hcp.                                       Raimo Ruohola, GG
                                            Naiset hcp.                                        Marja-Liisa Galvin, VGS
            Parainen          Joukkue (Greensome, hcp.)                  HGK: Saarinen/Heikkel


2006     Kytäjä (SE)           Miehet scr.                                        Juha Englund, AGS
                                            Miehet hcp.                                       Olli Salo, MeG
                                            Naiset hcp.                                        Catharina Eklund, VGS
              Kytäjä (NW)     Joukkue (Greensome, hcp.)                MLGK: Vaarala/Hiltunen


2007     Viipurin Golf       Miehet scr.                                        Jukka Kaikkonen
                                            Miehet hcp.                                      Olli-Pekka Salo, MeG
                                            Naiset hcp.                                       Eija Pullinen, Viipurin golf
              Imatra             Joukkue (Greensome, hcp.)                MLGK: Ylinärä/Vaarala


2008     Kalajoki                Miehet scr.                                        Tommi Turunen, NGK
                                            Miehet hcp.                                       Tapio Mäkinen, OGK
                                            Naiset hcp.                                        Ingrid Hinn, Saaregolf
              Kokkola          Joukkue (Greensome, hcp.)                  ReG: Teittinen/Parviainen


2009     Lahden Golf        Miehet scr.                                         Tommi Turunen, NGK
                                            Miehet hcp.                                       Andrus Sepa, Saaregolf
                                           Naiset hcp.                                         Taru Putro, Vigs
              Messilä           Joukkue (Greensome, hcp.)                  Hirsala: Maatraiva/Makkonen


2010      Kartanogolf        Miehet scr.                                         Kjell Österblad, VaG
                                           Miehet hcp.                                        Ahti Niitsoo
                                           Naiset hcp.                                         Piritta Poutiainen, MGS
              Annila Golf     Joukkue (Greensome, hcp.)                 Tahko: Savolainen/Leskinen


2011      Pickala, Forest    Miehet scr.                                          Eero Malinen, GT
             Park                      Miehet hcp.                                        Mika Nurminen, ALGO
                                           Naiset hcp.                                         Marju Kokkonen, KanG
                                 Joukkue (Greensome, hcp.)                       Sarfvik: Weterback/Rantanen


2012      Muurame            Miehet scr.                                         Väinö Viitaharju, GPi
                                           Miehet hcp.                                        Risto Lavander, KlG
                                           Naiset hcp.                                         Piritta Poutiainen, MGS
             Revontuli     Joukkue (Greensome, hcp.)                     HGK: Laaksonen/Laiho


2013     Vierumäki,

             Classic                  Miehet scr.                                         Hans Heikkel, GG
                                           Miehet hcp.                                        Joni Miilumäki, EPG
                                           Naiset hcp.                                         Aira Savolainen, TGS
             Cooke            Joukkue (Greensome, hcp.)                     Kytäjä: Kurikka/Numminen


2014     Pori, Kalafornia    Miehet scr.                                         Eero Malinen, GT
                                             Miehet hcp.                                        Jussi Mäkitalo, PGK
                                             Naiset hcp.                                         Jaana Tihilä-Pihlanen, KeG
             Yyteri             Joukkue (Greensome, hcp.)                     Schetelig: Savolainen/Nurminen


2015      Oulu                      Miehet scr.                                         Eero Malinen, GT
                                            Miehet hcp.                                        Michael Granfelt, NG
                                            Naiset hcp.                                         Marja-Liisa Galvin, VGS
                                    Joukkue (Greensome, hcp.)                     EPG: Miilimäki/Saajanne


2016      Kytäjä                   Miehet scr.                                         Kimmo Mattila, VGS
                                            Miehet hcp.                                        Pauli Ruokosuo, TaG
                                            Naiset hcp.                                         Edit Raja, Saaregolf
                                Joukkue (Greensome, hcp.)                         Keimola: Mattila/Ahokas


2017        Nokia                  Miehet scr.                                         Eetu Rantanen, GV
                                            Miehet hcp.                                        Aappo Martinkauppi, VGC
                                            Naiset hcp.                                         Taru Putro, ViGS
                Tammergolf     Joukkue (Greensome, hcp.)              Keimola: Eklund/Ahokas


2018        Pärnu Bay          Miehet scr.                                         Rolle Rautanen, ViGS
                                            Miehet hcp.                                         
                                            Naiset hcp.                                          Ingrid Hinn, Saare Golf
                                            Joukkue (Greensome, hcp.)              Golf Talma


2019        Tahko,

                Old Course        Miehet scr.                                            Sami Lahti, KGM
                                            Miehet hcp.                                          James Roney, TaG
                                            Naiset hcp.                                            Tuula Töyrylä, ViGS
                New Course     Joukkue (Greensome, hcp.)                  Vierumäki: Kojo/Ojapalo


2020        Lappeenranta,  Holiday Club Saimaa

              '                             Miehet scr.
                                            Miehet hcp.
                                            Naiset hcp.
                 Imatra Joukkue

John%20Deere1_edited

Hankkija-neliologo

GROWO_logo_neliö

Geo_edited

FGA logo iso

Copyright 2020 FGA ry

  • w-flickr
  • w-rss
  • w-vimeo
  • w-youtube